Ilustrační obrázek humanoida (Zdroj: MidjourneyAI)

První robot ožívá umělou inteligencí

Lukáš Řezník
Lukáš Řezník

A já oživuji svůj blog zrovna ve chvíli, kdy se do prvních robotů dostává umělá inteligence. Ručně psaný blog je teda asi už dost retro. Ale co už, píšu to zejména pro sebe, abych si to mohl v budoucnu zapamatovat.

tl;dr by AI

  • Společnost, kterou podporuje OpenAI, pravděpodobně porazila Elona Muska v závodu humanoidních robotů.
  • Humanoidní robot EVE je schopen vykonávat ošetřovatelské úkoly a používat lidské paže. Roboti jsou momentálně nasazeni jako ochranka na průmyslových místech.
  • Společnost plánuje rozšířit nasazení robotů do hospiců a zařízení sociálního bydlení. Mají také ambiciózní vizi řešit nedostatek pracovní síly a vytvořit udržitelnou energetickou generaci, která může být přeměněna na libovolný produkt nebo službu.

Společnost 1X Technologies oznámila, že úspěšně zakončuje financování v rámci série A2, během kterého získala 23,5 milionu dolarů a svět se tak brzy může těšit na dvounohého robota přemýšlejícího umělou inteligencí, stále však kontrolovaného člověkem.

Částečným uklidněním nám může být to, že se kromě Open AI účastnily této, dle mého názoru přelomového, vývoje zejména společnosti z Norska.

Bernt Bornich – což je ředitel a zakladatel společnosti 1X (dříve se jmenovala Halodi Robotics) – uvádí, že jejich humanoidní robot EVE je v provozu od dubna letošního roku a v reálném životě pomáhá například bezpečnostním agenturám. Má hlavu, dvě paže s rukama jako lego panáček a místo nohou dvě kola jako segway (video zde). A když se umělá inteligence nechová zrovna inteligentně, tak má člověk možnost ho přepnout do manuálního ovládání. Zatím.

Právě komerční úspěch, kterým se teď firma pyšní a informací se plní všechny na robotiku specializované weby, dává pomalu vzniknout druhé generaci robotů této firmy. Model NEO by už měl mít i nohy a skutečné ruce.

Vizualizace robota NEO (Foto: 1X Technologies, zdroj: TZ společnosti)

Společnost si samozřejmě myslí na masové rozšíření humanoidů a podporuje to teorií o chybějícím personálu. Kdo ale bude časem tolik komplikovaných a sofistikovaných strojů kontrolovat, hlídat, opravovat nebo třeba aktualizovat?

Je možné, že se takoví humanoidi dostanou i na reprodukční kliniky, kde budou manipulovat s genetickými daty a případně, díky vlastnímu uvažování, upravovat DNA tak, aby příští generace humanoidů byla už v lidském, opravdu lidském, těle?

Je to scifi? Možná to tak zní, ale strojové učení v posledních letech stoupá víc jak inflace v Česku.

Související:

OpenAI-backed startup beats Elon Musk’s Tesla, deploys AI-enabled robots in real world
A robotics startup backed by OpenAI, the makers of ChatGPT has beaten Elon Musk’s Tesla in the humanoid robots race, and has successfully deployed humanoid robots as security guards. Next, they will be deploying the robots in hospices and assisted living facilities
1X Raises $23.5M in Series A2 Funding led by OpenAI
Humanoid robotics company 1X Technologies announces Series A2 fundraise led by OpenAI to pursue producing androids at commercial scale.
OpenAI lidera rodada de investimento de US$ 23,5 mi para produção em massa de robôs – Money Times
A OpenAI Startup Fund, fundo de venture capital da criadora do ChatGPT, liderou uma rodada de investimento Série A2 de US$ 23,5 milhões na startup 1x
Umělá inteligence

Lukáš Řezník Twitter

Autobiografie jsou především pro to, aby se autoři vytáhli v několika málo větách. Proto zde uvádím spíše moje záliby: média, film, káva, příroda. Ne nutně v tomto pořadí.

Komentáře